MÅNDAG:
16.00-16.45 Vad ska man som ny i stallet tänka på? Vi lär oss göra säkerhetsknut, lägga på och ta av täcke och leda hästarna på olika platser.
16.45-17.30 Häst vid hand, lär dig hur man visar upp en häst, både inför uppvisning och hos tex. veterinären.
18.00-19.30 Petra Alm, dressyrdomare, kommer och guidar oss igenom ridningens olika faser. Allt från hur man rider korrekta hörnpasseringar och volter. Vad är egentligen ställning och böjning? Till att förklara skolorna-öppna och sluta. Ridlärarna rider några av ridskolehästarna och vi kommer även få se en ryttare som rider högre klasser i dressyr.
TISDAG:
16.00-16.30 Hästens delar
16.30-17.30 Vad behöver man tänka på när man ska skaffa/har en egen häst? Vi kommer att prata om bl.a. skoning, hur ofta och varför? Vaccination, är det något man behöver göra? Utrustning, vad behöver man ha? Hur ska hästen ha det för att må bra? Hur mycket tid behöver jag som hästägare lägga i stallet? Om olyckan är framme, vad behöver jag veta då? Vad kostar det egentligen med en egen häst? Föräldrar ni är välkomna att vara med!
18.00-20.00 Tömkörning-jobba din häst från marken, med Anders Eriksson. Anders kommer att både teoretiskt och praktiskt visa oss tömkörning. Detta gör han med hjälp av två ridskolehästar.
ONSDAG:
16.00-18.00 Spadag för hästarna. Vi jobbar på olika stationer där man får prova på att b.la. bada hästarna, klippa med klippmaskin, frisera/dekorativ hästvård, putsa utrustning m.m.
19.30-20.30 Styrkepass på Hälsostudion i Skara. Här får vi en härlig genomkörare anpassad för ryttare. Fokus är mage, rygg och stabilitet.
TORSDAG:
15.45-16.30 Rykt och visitering. Vi går igenom vad man ska tänka på när man gör i ordning sin häst inför och efter lektionen.
16.30-17.15 Sadeln och tränsets delar samt hur man tar hand om utrustningen.
17.30-19.00 Trickträning med Marlene Lans. Marlene har med sig sin egen häst Rascal. Tillsammans så tränar och tävlar dom inom olika grenar i westernridning samt tränar egenlärd frihetsdressyr. Dom kommer att visa olika tricks och Marlene förklarar under tiden. Efter detta får man själv prova med ridskolehästarna under Marlenes guidning.
FREDAG:
17.00-19.00 Lekkväll med US-Ungdomssektionen, En fartfylld kväll med massa lek. Oömma och varma kläder på då vi håller till i ridhuset.
Det är inga vanliga ridlektioner denna vecka!
Ni är välkomna på så många pass ni vill, kom ihåg att anmäla er!
Anmälan sker på anslagstavlan i receptionen eller via mejl, ridskola@skaraortensrf.se