Klass P 1 - Dressyr Lätt C:1 Kategori B + C |
Skaraortens Ryttarförening |
Lokal Ponnydressyr 2013 09 08 |
13 anmälda, 11 startande, 3 placerade |
Överdomare: Barbro Andreasson |
Tävlingsledare: Ulrika Egonsson |
Domare C: Barbro Andreasson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Stina Karlsson | Money Girl | | 187 | 187 | 69,259 |
| Lidköpings RK | Sörbys O´boy RNF 133 - Robin RNF 29 | 1 | |
2 | Annie Lindholm | Caranjo | | 176,5 | 176,5 | 65,370 |
| Tibro HSK | Ekelunds Anjo RW | 2 | |
3 | Maja Fröjelin | Kashmir | | 174,5 | 174,5 | 64,630 |
| Östadkulle RK | Okänd - Okänd | 3 | |
|
4 | Rebecka Guttman | Vivierroland Pasja | | 174 | 174 | 64,444 |
| Lidköpings RK | Dante - Merwydd Monarch | 4 | |
5 | Matilda Rapp | Pigall | | 173,5 | 173,5 | 64,259 |
| Alingsås RS | Okänd - Okänd | 5 | |
6 | Ellinor Dhalgren | Wilma III | | 173 | 173 | 64,074 |
| RK i Grästorp | Winsir ox - Möllegaards Mr Swing King RW 8 | 6 | |
7 | Felicia Kvist | Sprund | | 168,5 | 168,5 | 62,407 |
| Bergs Hästklubb | Sproti frá Haeli | 7 | |
8 | Joanna Jönsson | Trigger | | 159 | 159 | 58,889 |
| Lidköpings RK | Pontiac - Muzannif De | 8 | |
9 | Linnéa Rannikko | ET Bossanova | | 157,5 | 157,5 | 58,333 |
| Skultorps RS | Okänd - Okänd | 9 | |
10 | Emilia Larsson | Särkens Winston | | 154 | 154 | 57,037 |
| Skaraortens RF | Särkens Hip Hop - Simberg Senator RW 92 | 10 | |
11 | Felicia Svensson | Gacita | | 147,5 | 147,5 | 54,630 |
| Skaraortens RF | Hedlanda Good Boy - Lawell RNF 60 | 11 | |
| Matilda Malm | Burmas Ottawa | | | | |
| Skultorps RS | Silverlea Top Hat RNF 107 - Skogs Max RNF 47 | | |
| Christine Svensk | Burmas Quebec | | 169 | 169 | 62,593 |
| Tidaholmsbygden | Vernon´s Veuve Clicquot RNF 14 - Rolökke Swallow RNF 110 | | |
|
till toppen |
Klass P 1 - Dressyr Lätt C:1 Kategori D |
Skaraortens Ryttarförening |
Lokal Ponnydressyr 2013 09 08 |
6 anmälda, 6 startande, 2 placerade |
Överdomare: Barbro Andreasson |
Tävlingsledare: Ulrika Egonsson |
Domare C: Barbro Andreasson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Samuel Blomberg | Bounty | | 189 | 189 | 70,000 |
| Skaraortens RF | Marshmallow - Rolökke Swallow | 1 | |
2 | Ebba Silberg | Fix Winston | | 187,5 | 187,5 | 69,444 |
| Falbygdens HSF | Vermont - Juno Rory | 2 | |
|
3 | Sara Jonasson | Royal Rocket | | 172,5 | 172,5 | 63,889 |
| Vänersborgs RF | Smokey Duncan - Killyreagh Kim | 3 | |
4 | Sofia Astrell | Vanity´s Vivid Valliant | | 165,5 | 165,5 | 61,296 |
| Myråsens RK | Seeblick - Valentino He. Imp 81 | 4 | |
5 | Jessica Egonson | Westerbrink´s Wiebren | | 162 | 162 | 60,000 |
| Skaraortens RF | Bjirmen´s Wytse - Cupkeshof Winobert | 5 | |
6 | Emma Hellkvist | Golden Gate | | 158 | 158 | 58,519 |
| Skaraortens RF | Golden Rover - Son of a Gun | 6 | |
|
till toppen |
Klass P 2 - Dressyr Lätt B:1 Kategori B |
Skaraortens Ryttarförening |
Lokal Ponnydressyr 2013 09 08 |
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade |
Överdomare: Barbro Andreasson |
Tävlingsledare: Ulrika Egonsson |
Domare C: Anette Nilsson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Lisa Lärnefjord | Fridolf | | 195,5 | 195,5 | 67,414 |
| RK i Grästorp | Okänd - Okänd | 1 | |
|
2 | Annie Lindholm | Caranjo | | 177 | 177 | 61,034 |
| Tibro HSK | Ekelunds Anjo RW | 2 | |
2 | Emilia Larsson | Särkens Winston | | 177 | 177 | 61,034 |
| Skaraortens RF | Särkens Hip Hop - Simberg Senator RW 92 | 2 | |
4 | Elin Stenbrink | Marabou | | | 0 | |
| Bergs Hästklubb | Storhaugs Magic Flyer - Okänd | | |
|
till toppen |
Klass P 2 - Dressyr Lätt B:1 Kategori C |
Skaraortens Ryttarförening |
Lokal Ponnydressyr 2013 09 08 |
13 anmälda, 11 startande, 3 placerade |
Överdomare: Barbro Andreasson |
Tävlingsledare: Ulrika Egonsson |
Domare C: Anette Nilsson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
|
7 | Stina Karlsson | Money Girl | | 196 | 196 | 67,586 |
| Lidköpings RK | Sörbys O´boy RNF 133 - Robin RNF 29 | 7 | |
8 | Elise Edholm | Dusty Rose | | 195,5 | 195,5 | 67,414 |
| Mariestads RK | Dart Light - Ballestero | 8 | |
11 | Ellen Josefsson | Skånhällas Juni | | 194 | 194 | 66,897 |
| Vartofta R&KS | Priory Dallas - Komet | 11 | |
19 | Maja Fröjelin | Kashmir | | 188,5 | 188,5 | 65,000 |
| Östadkulle RK | Okänd - Okänd | 19 | |
19 | Matilda Rapp | Pigall | | 188,5 | 188,5 | 65,000 |
| Alingsås RS | Okänd - Okänd | 19 | |
21 | Ida Edshammar | Wild Card | | 186 | 186 | 64,138 |
| RK i Grästorp | Okänd - Okänd | 21 | |
22 | Rebecka Guttman | Vivierroland Pasja | | 185,5 | 185,5 | 63,966 |
| Lidköpings RK | Dante - Merwydd Monarch | 22 | |
24 | Eleonora Stenberg | Simberg Figaro | | 184 | 184 | 63,448 |
| Skaraortens RF | Simberg Hobnob RW 94 - Downland Night Rider | 24 | |
25 | Sara Kroon | Chiawatha | | 183 | 183 | 63,103 |
| Bergs Hästklubb | Top Nordpol (DE) RP 146 - Silver Socks ox SPH 28 DK DSP | 25 | |
29 | Ellinor Dhalgren | Wilma III | | 171,5 | 171,5 | 59,138 |
| RK i Grästorp | Winsir ox - Möllegaards Mr Swing King RW 8 | 29 | |
30 | Indra Wäringer | Tomacs Nova | | 164,5 | 164,5 | 56,724 |
| Bergs Hästklubb | Sörbys Oboy RNF - Robin RNF | 30 | |
| Saga Kullberg | Chiawatha | | 193,5 | 193,5 | 66,724 |
| Orust Ridklubb | Top Nordpol (DE) RP 146 - Silver Socks ox SPH 28 DK DSP | | |
| Emelie Espegren | Andrea TT | | | | |
| Skaraortens RF | Caspian - Miroco 718 | | |
|
till toppen |
Klass P 2 - Dressyr Lätt B:1 Kategori D |
Skaraortens Ryttarförening |
Lokal Ponnydressyr 2013 09 08 |
19 anmälda, 17 startande, 5 placerade |
Överdomare: Barbro Andreasson |
Tävlingsledare: Ulrika Egonsson |
Domare C: Anette Nilsson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Rebecca Jern | Snobben | | 210 | 210 | 72,414 |
| Lidköpings RK | 15 Pluto Burina - Faxe | 1 | |
2 | Louise Karlsson | Dimmboy | | 204,5 | 204,5 | 70,517 |
| Mariestads RK | Hedlanda Good Boy - Skogs Max | 2 | |
2 | Evelina Johansson | Gravedigger | | 204,5 | 204,5 | 70,517 |
| Skaraortens RF | Gun´s Firecracker - Molstabergs Action Man | 2 | |
4 | Emma Holmestrand | Winnie The Girl | | 198,5 | 198,5 | 68,448 |
| Nääs RF | Verona´s Gerswin RP 136 | 4 | |
4 | Julia Anerös | Liberty Lily | | 198,5 | 198,5 | 68,448 |
| RK i Grästorp | Okänd - Okänd | 4 | |
|
6 | Kajsa Strandell | Cecar | | 196,5 | 196,5 | 67,759 |
| Bergs Hästklubb | Cavat - Karaff | 6 | |
10 | Sara Jonasson | Royal Rocket | | 195 | 195 | 67,241 |
| Vänersborgs RF | Smokey Duncan - Killyreagh Kim | 10 | |
11 | Samuel Blomberg | Bounty | | 194 | 194 | 66,897 |
| Skaraortens RF | Marshmallow - Rolökke Swallow | 11 | |
13 | Emelie Andrén | Jan | | 192 | 192 | 66,207 |
| Tibrobygdens RK | Okänd - Okänd | 13 | |
14 | Jessica Egonson | Westerbrink´s Wiebren | | 191,5 | 191,5 | 66,034 |
| Skaraortens RF | Bjirmen´s Wytse - Cupkeshof Winobert | 14 | |
15 | Linn Hermansson | Harley | | 190 | 190 | 65,517 |
| Tidaholmsbygden | Simberg Hip Hop - Simberg Senator | 15 | |
16 | Isabelle Astrabeck | Kamira | | 189,5 | 189,5 | 65,345 |
| RK i Grästorp | Okänd | 16 | |
17 | Johanna Tell | Moonshine | | 189 | 189 | 65,172 |
| Skaraortens RF | Okänd - Okänd | 17 | |
17 | Ebba Silberg | Fix Winston | | 189 | 189 | 65,172 |
| Falbygdens HSF | Vermont - Juno Rory | 17 | |
22 | Lydia Åkergren | Manita | | 185,5 | 185,5 | 63,966 |
| Mariestads RK | Okänd - Okänd | 22 | |
26 | Towe Frick | Mario | | 182 | 182 | 62,759 |
| Götene RK | Okänd | 26 | |
31 | Caroline Gustafsson | Tamara | | | 0 | |
| Färgelanda RK | Okänd - Okänd | | |
| Lovisa Olen | Adonis | | 197,5 | 197,5 | 68,103 |
| Skaraortens RF | Highlander 1106 - Gondoljär RNF 99 | | |
| Ida Edshammar | Lehenagh Rebel | | | | |
| RK i Grästorp | Rebel Justice - Killyreagh Kim | | |
|
till toppen |
Klass P 3 - Dressyr Lätt A:1 Kategori B + C |
Skaraortens Ryttarförening |
Lokal Ponnydressyr 2013 09 08 |
8 anmälda, 7 startande, 2 placerade |
Överdomare: Barbro Andreasson |
Tävlingsledare: Ulrika Egonsson |
Domare C: Barbro Andreasson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
|
8 | Lisa Lärnefjord | Fridolf | | 248 | 248 | 65,263 |
| RK i Grästorp | Okänd - Okänd | 8 | |
9 | Ellen Josefsson | Skånhällas Juni | | 247 | 247 | 65,000 |
| Vartofta R&KS | Priory Dallas - Komet | 9 | |
14 | Natasja Lovborn | Esse Golden Power | | 233,5 | 233,5 | 61,447 |
| Lidköpings RK | Willoway Goldigger - Prinsen | 14 | |
16 | Felicia Kvist | Jupiter | | 226,5 | 226,5 | 59,605 |
| Bergs Hästklubb | Okänd - Okänd | 16 | |
17 | Elise Edholm | Dusty Rose | | 223 | 223 | 58,684 |
| Mariestads RK | Dart Light - Ballestero | 17 | |
17 | Ida Edshammar | Wild Card | | 223 | 223 | 58,684 |
| RK i Grästorp | Okänd - Okänd | 17 | |
19 | Indra Wäringer | Tomacs Nova | | 220,5 | 220,5 | 58,026 |
| Bergs Hästklubb | Sörbys Oboy RNF - Robin RNF | 19 | |
| Eleonora Stenberg | Simberg Figaro | | | | |
| Skaraortens RF | Simberg Hobnob RW 94 - Downland Night Rider | | |
|
till toppen |
Klass P 3 - Dressyr Lätt A:1 Kategori D |
Skaraortens Ryttarförening |
Lokal Ponnydressyr 2013 09 08 |
15 anmälda, 14 startande, 4 placerade |
Överdomare: Barbro Andreasson |
Tävlingsledare: Ulrika Egonsson |
Domare C: Barbro Andreasson |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Klubb | Härstamning | |
1 | Rebecca Jern | Snobben | | 282 | 282 | 74,211 |
| Lidköpings RK | 15 Pluto Burina - Faxe | 1 | |
2 | Evelina Johansson | Gravedigger | | 261 | 261 | 68,684 |
| Skaraortens RF | Gun´s Firecracker - Molstabergs Action Man | 2 | |
3 | Julia Anerös | Liberty Lily | | 260 | 260 | 68,421 |
| RK i Grästorp | Okänd - Okänd | 3 | |
4 | Johanna Stenbrink | Kay | | 256,5 | 256,5 | 67,500 |
| Bergs Hästklubb | Nieuwmoeds Patrick - Carlo | 4 | |
4 | Emma Holmestrand | Winnie The Girl | | 256,5 | 256,5 | 67,500 |
| Nääs RF | Verona´s Gerswin RP 136 | 4 | |
|
6 | Louise Karlsson | Dimmboy | | 253 | 253 | 66,579 |
| Mariestads RK | Hedlanda Good Boy - Skogs Max | 6 | |
7 | Tilda Frisell | Esse Eros | | 248,5 | 248,5 | 65,395 |
| Vänersborgs RF | Eloge - Silverlea Buckskin | 7 | |
10 | Linn Hermansson | Harley | | 240 | 240 | 63,158 |
| Tidaholmsbygden | Simberg Hip Hop - Simberg Senator | 10 | |
11 | Isabelle Astrabeck | Kamira | | 235,5 | 235,5 | 61,974 |
| RK i Grästorp | Okänd | 11 | |
12 | Kajsa Strandell | Cecar | | 235 | 235 | 61,842 |
| Bergs Hästklubb | Cavat - Karaff | 12 | |
13 | Sofie Heidenvall | Rips Malou | | 234 | 234 | 61,579 |
| Bergs Hästklubb | Willoway Goldigger - Debut De La Vie RNF 131 | 13 | |
15 | Johanna Tell | Moonshine | | 228,5 | 228,5 | 60,132 |
| Skaraortens RF | Okänd - Okänd | 15 | |
20 | Lydia Åkergren | Manita | | 198,5 | 198,5 | 52,237 |
| Mariestads RK | Okänd - Okänd | 20 | |
21 | Towe Frick | Mario | | 193 | 193 | 50,789 |
| Götene RK | Okänd | 21 | |
| Caroline Gustafsson | Tamara | | | | |
| Färgelanda RK | Okänd - Okänd | | |
|
till toppen |