Lag 2013

Vi har glädjen att presentera ett stort samarbete med Skara hästsport under året 2013 då de kommer sponsra våra lag i Div 1 samt Div 2. Ryttarna i Div 1 får jacka, schabrak samt täcke och ryttarna i Div 2 får varsitt schabrak. Dessutom får lagledarna för dessa lag en jacka.
Vi hoppas att detta kommer öka sammanhållningen ytterligare i våra lag under året och vi vill tack Skara Hästsport för detta fantastiska samarbete!

Hoppning

Div 1 häst
130421 Div 1
Lagledare: Pia Lidborg Andersson, 0705-860467, piaandersson@telia.com
Caroline Hedberg / Zina
Jennifer Lidborg Andersson / Nelle
Madicken Lundgren / Leamdra
Mia Olofsson / Mikkaela
Nils Stridh Svensson / Eando
Emilia Sandh / Bajdarka
Resultat: Andra placering i första och andra omgången, vidare till finalen.

Gota ponny
Gota
Lagledare: Carina Ottersten Johansson, 0737-709825, carina@varslabettys-kennel.se
Eleonora Stenberg / Simbergs Figaro
Silvia Pasagic / Idyllens Qvittra
Ida Grafström / Frida
Felicia Larsson / Power of Love
Emilia Larsson / Särkens Winston
Emma Hellqvist / Golden Gate
Elin Niklasson / My

Div 2 häst
Lagledare: Katja Perkiö, 0703364979, katja@skalltorp.nu
Emilia Ottersten Johansson / Sara
Jessica Thun / Fontus Athlanta
Monica Karlsson / Hotrod
Katja Perkiö / CanCan Ek
Kajsa Öberg / Billie Bopp
Tyra Bergström / Voice of heaven
Amelia Karlsson / Bobbi Hood
Resultat: Fjärde placerade i sista omgången och fyra totalt i serien.

Div 2 ponny allians med Götene
Lagledare: Maria Stenberg, 070-533 7215, 070-299 7274, maria.storegarden@telia.com
Silva Pasagic/Idyllens Qvittra
Elin Niklasson / My
Emilia Larsson / Särkens Winston
Felicia Larsson / Power of Love
Emma Hellqvist / Golden Gate
Eleonora Stenberg / Simbergs Figaro
Moa Andersson (Götene RK) / Särkens Wera
Moa Häljebo (Götene RK)
Alexandra Karlsson (Götene RK)

Dressyr

Div 1 häst
Lagledare: Eva Persson och Lena Axelsson
Katarina Lyxell / Donsson
Anna Syberfeldt / Mazurka
Emma Lindqvist / Nickelodeon
Karin Anderström / Rubinella Pop
Katarina Jivemo / Maya
Malin Strålman / Rebecca

Div 2 häst
Lagledare: Annelie Svedenqvist, 0703-540084, a.svedenqvist@gmail.com
Julia Blom / Vanessa Broderick
Katarina Lyxell / Donsson
Jenny Larsson / Haiter Held JBP
Alice Thorvald / High Freedom
Emma Frisberg / Catmandhu
Sofia Palm / Wodde
Tanja Carlsson / Stormy
Malin Strålman / Rebecca

Div 2 ponny
Lagledare: Maria Stenberg, 0705-337215, maria.storegarden@telia.com
Jessica Egonsson / Westerbrink’s Wiebren
Johanna Tell / Moonshine
Eleonora Stenberg / Simbergs Figaro
Towe Frick / Mario
Evelina Johansson / Gravedigger