Lag 2008

Hoppning

Div:II ponny
Lagledare: Cecilia Hjortfors
Lag 1:
Sofia Andersson – Just Harry
Linnea Carlsson – Ragnarps Splendid
Emma Fredricsson – Nobel Rose
Emelie Andersson – Amber
Emilia Sandh – Colette
Lag 2:
Petra Lundqvist – Bjerregårds Rosine
Madicken Lundgren – Fabulous Fabian
Hanna Edholm – Filur
Julia Lindholm – Prince Lee
Julia Ljungström – Wynja
Resultat: Första omgången kom lag 2 på en andra plats och lag 1 på en tredje plats. Lag 1 segrade i sista omgången och kom totalt 2:a.

Div II häst
Lagledare: Caroline Hedberg
Amanda KresakBolsö – Rapsodija
Emelie Johansson – Olland
Martina Svedenqvist – Stampe
Caroline Hedberg – Zyclone
Malin Karlsson – Anahita
Alice Pettersson – High Freedom
Resultat: I andra omgången knep de en tredje plats.

Gotacupen ponny:
Lagledare: Cecilia Hjortfors
Emelie Andersson – Amber
Emma Fredricsson – Nobel Rose
Julia Lindholm – Prince Lee
Linnea Carlsson – Casper
Petra Lundqvist – Bjerregårds Rosine
Sofia Andersson – Just Harry
Resultat: Segrade i första omgången, kom tvåa i sista omgången. Vilket ledde till att de blev totalt tredje placerat i serien.

Div: I häst
Lagledare: Ove Andersson och Rob Groen
Erika Andersson – Cortina Moonstar
Kristin Andersson – Calypzo
Alice Pettersson – High Freedom
Alexandra Norlander – Irca M
Linda Malm Groen – Azalea
Erika Iverssen – Lancõme
Johanna Catoni – Gaiá

Dressyr

Div: III häst
Lagledare: Annelie Svedenqvist
Lars Persson – Galant
Katarina Lyxell – Donsson
Malin Iverssen – Mr Higgins
Monica Andersson – Wellington
Emma Lindqvist – Rikoschett
Resultat: De segrade i alla tre omgångarna vilket självklart gav dem den totala segern också.

Div: I häst
Lagledare: Lena Axelsson, Eva Persson
Marianne Medin – Zyclone
Eva Persson – Mazurka, Eira
Lena Axelsson – Wictory
Nadja Lyxell – Donsson
Jonas Pettersson – Barbie G
Christina Storm – Eira
Karin Bredelius – Effort
Anki Bragd – Heidi
Christina Andersson – Hertzigin
Petra Alm – Blue Taana
Madeleine Axelsson – Wictory
Helene Långerud – Land Cooper L
Resultat: Omgång två fick det ena laget en tredje placering och den sista omgången lyckades de andra laget få en andra plats. Totalt i serien så kom det ena laget trea och det andra laget kom på en åttonde plats.

Div II häst
Lagledare: Katarina Lyxell/Lena Axelsson
Eva Persson – Galant
Martina Svedenqvist – Stampe
Nadja Lyxell – Donsson
Caroline Hedberg – Zyclone
Christina Storm – Eira
Sara Långerud – Landcooper L
Erika Iversen – Lancõme
Resultat: Placerade sig som trea den tredje omgången och kom även trea totalt i serien.